Sari la conținut

Campioana în exercițiu, eliminată în optimile EURO 2024 – Performanță dezastruoasă pentru selecționata lui Luciano Spalletti

Italia a fost eliminată în optimile de finală ale EURO 2024, după o înfrângere categorică în fața Elveției, scor 2-0.

Elveția – Italia 2-0 Echipa națională de fotbal a Italiei, deținătoarea titlului european din 2021, a fost învinsă clar de Elveția în prima partidă din faza optimilor de finală ale EURO 2024, meci disputat pe Olympiastadion din Berlin.

Elveția a dominat prima repriză și a deschis scorul în minutul 37 prin Remo Freuler, stabilind scorul pauzei la 1-0.

În repriza a doua, Italia a încercat să egaleze, dar s-a confruntat cu o echipă elvețiană bine pregătită din punct de vedere fizic și tactic.

Elveția a închis definitiv partida în minutul 46, imediat după pauză, cu un gol spectaculos marcat de Ruben Vargas, stabilind astfel scorul final de 2-0.

Elveția va juca în sferturile de finală împotriva câștigătoarei meciului dintre Anglia și Slovacia.