Organizația Națiunilor Unite (ONU), în cooperare cu mai multe state, lucrează la reluarea evacuării navelor comerciale și a echipajelor maritime din Strâmtoarea Ormuz, în urma unei serii de atacuri asupra navelor civile.
Organizația Maritimă Internațională (IMO) a suspendat temporar această inițiativă de evacuare după un atac asupra unui portcontainer aparținând companiei Evergreen. Decizia a fost luată pe fondul creșterii bruște a riscurilor de securitate maritimă.
Potrivit Reuters.
Peste 2.500 de marinari evacuați
Conform datelor IMO, înainte de suspendarea operațiunii, aproximativ 115 nave și circa 2.500 de marinari au fost escortați în siguranță prin strâmtoare. În prezent, peste 500 de nave se află în continuare în așteptarea evacuării, iar procesul ar putea dura încă câteva săptămâni.
Secretarul general al IMO, Arsenio Domínguez, a declarat că organizația continuă negocierile cu principalii actori regionali, inclusiv Iranul, Statele Unite și Omanul, pentru a obține garanții de trecere în siguranță.
Negocieri privind garanțiile de securitate în desfășurare
ONU subliniază că principala condiție pentru reluarea evacuării este asigurarea că navele civile nu vor deveni ținte ale conflictului. Fără aceste garanții, reluarea operațiunii rămâne imposibilă.
De asemenea, IMO analizează cauzele atacurilor asupra navelor, care au declanșat suspendarea inițiativei.
Strâmtoarea Ormuz rămâne un traseu critic de periculos
Planul de evacuare prevedea utilizarea a două rute — prin apele iraniene din nord sau prin apele Omanului din sud. Totuși, zona centrală a strâmtorii este considerată în prezent impracticabilă pentru navigație din cauza posibilei prezențe de mine explozive.
Potrivit estimărilor IMO, reluarea completă a operațiunii ar putea dura câteva săptămâni, iar finalizarea evacuării depinde de stabilizarea situației din regiune.
Organizația face apel la restabilirea rapidă a siguranței navigației maritime, subliniind că Strâmtoarea Ormuz rămâne una dintre cele mai importante rute energetice globale.




