România a semnat acordul european pentru stocarea energiei: UE planifică o extindere masivă până la 200 GW până în 2030

România a semnat acordul european pentru stocarea energiei: UE planifică o extindere masivă până la 200 GW până în 2030/depositphotos

România a aderat la un acord european trilateral privind dezvoltarea sistemelor de stocare a energiei, semnat la data de 26 iunie 2026, la Luxemburg, în cadrul Consiliului miniștrilor energiei din Uniunea Europeană. Informația a fost confirmată de secretarul de stat din Ministerul Energiei, Cristian Bușoi.

Documentul vizează accelerarea investițiilor în tehnologii de stocare a energiei electrice și face parte din strategia mai amplă a Uniunii Europene de stabilizare a piețelor energetice și reducere a prețurilor pentru consumatori.

Potrivit Economedia.ro.

Europa vizează aproape cvadruplarea capacităților

Conform estimărilor Comisiei Europene, până în 2030, UE va avea nevoie de aproximativ 200 GW capacitate de stocare a energiei. În comparație, la începutul anului 2026, nivelul era de aproximativ 55 GW.

Astfel, în următorii ani, Europa trebuie să își cvadrupleze infrastructura de stocare, considerată esențială pentru tranziția energetică.

Cum va funcționa noul acord

Documentul trilateral prevede coordonarea între guvernele statelor membre UE, băncile naționale de dezvoltare, investitori, producători de echipamente și consumatori industriali de energie.

Obiectivul principal este accelerarea lansării de noi proiecte de stocare a energiei în perioada 2026–2028, precum și crearea condițiilor pentru dezvoltarea pe termen lung a sectorului.

De asemenea, statele membre sunt încurajate să prezinte ținte naționale concrete pentru capacitățile de stocare.

Stocarea energiei – cheia prețurilor stabile

Oficialii europeni subliniază că stocarea energiei electrice devine esențială pentru un sistem energetic tot mai dependent de surse regenerabile.

Sistemele de stocare permit acumularea surplusului de energie produs în perioadele de producție ridicată și utilizarea acestuia în momentele de vârf de consum, contribuind la reducerea supraîncărcării rețelelor, a pierderilor și la stabilizarea prețurilor la electricitate.

De asemenea, se așteaptă ca aceste tehnologii să reducă dependența de combustibili fosili și să atenueze presiunile inflaționiste asupra economiei UE.

Transformare energetică la scară largă în UE

În prezent, 22 de state membre ale UE s-au alăturat inițiativei, majoritatea prezentând propriile obiective privind dezvoltarea sistemelor de stocare a energiei.

Comisia Europeană estimează, de asemenea, necesitatea instalării a aproximativ 30 GW de capacitate nouă anual, pentru a atinge obiectivele din 2030 și pentru a asigura reziliența sistemului energetic al Uniunii Europene.

Scroll to Top
Acest site foloseşte cookies. Continuarea navigării implică acceptarea lor.
Am înţeles!