Sari la conținut

Euro 2024: Spania învinge Croația cu un scor categoric – Lamine Yamal stabilește un nou record

Spania a dominat Croația, câștigând cu 3-0 în primul meci al Grupei B de la Campionatul European de Fotbal 2024, desfășurat în Germania. Confruntarea a avut loc pe Olympiastadion din Berlin.

Spania vs Croația 3-0, la Euro 2024

Echipa spaniolă a înscris toate cele trei goluri în prima repriză. Morata a deschis scorul în minutul 29, urmat de Fabian Ruiz care a marcat un gol spectaculos în minutul 32, driblând elegant și șutând puternic lângă bară. Carvajal a înscris în prelungirile primei reprize (45+2), după o centrare de la Lamine Yamal.

În minutul 80, Petkovic a reușit să înscrie, însă golul a fost anulat de VAR din cauza unei intrări premature în careu a lui Perisic înainte de executarea loviturii de pedeapsă de către Petkovic.

La doar 16 ani și 338 de zile, Lamine Yamal a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat vreodată într-un meci de la Campionatul European, depășind recordul deținut de polonezul Kacper Kozlowski (17 ani și 246 de zile, în 2021 împotriva Spaniei).

Echipele aliniate:

SPANIA:

• Simon
  • D. Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella
  • Pedri (Dani Olmo 59), Rodri (Zubimendi 87), Fabian Ruiz
  • Yamal (Ferran Torres 86), Alvaro Morata (Oyarzabal 67), Nico Williams (Merino 68)
  • Selecționer: Luis de la Fuente.

CROAȚIA:

• Livakovic
  • Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol
  • Modric (Pasalic 65), Brozovic, Kovacic (Sucic 65)
  • Majer, Budimir (Perisic 56), Kramaric (Petkovic 72)
  • Selecționer: Zlatko Dalic.

În aceeași grupă, Italia va juca împotriva Albaniei la ora 22:00 pe stadionul din Dortmund.