Sari la conținut

Finala Cupei Franței: Lyon vs PSG – Paris, favorită pentru trofeu

Lyon și PSG se întâlnesc sâmbătă, 25 mai, de la ora 22:00, pe Stade Pierre-Mauroy din Lille, în finala Cupei Franței ediția 2023-2024. Meciul va fi transmis în direct de platforma online AntenaPLAY.

Parcursul echipelor în competiție

Lyon a avut un sezon impresionant, revenind puternic pe final și asigurându-și prezența în Europa League. Echipa a ajuns în finală după victorii în fața lui Pontarlier (3-0, liga a cincea), Bergerac (2-1, liga a patra), Lille (2-1), Strasbourg (0-0 după 90 de minute, 4-3 la penalty-uri) și Valenciennes (3-0, liga a doua). În Ligue 1, Lyon a terminat pe locul 6 și a câștigat ultimul meci de campionat cu Strasbourg, scor 2-1.

Lyon a câștigat Cupa Franței de cinci ori, ultima dată în 2012, și a pierdut de trei ori în finală, ultima dată în 1976.

PSG, câștigătoare fără emoții a titlului în Ligue 1, a ajuns în finală după ce a învins Revel (9-0, liga a șasea), Orleans (4-1, liga a treia), Brest (3-1), Nice (3-1) și Rennes (1-0). Echipa lui Luis Enrique a câștigat ultimul meci de campionat cu Metz, scor 2-0.

PSG deține recordul de 14 trofee Coupe de France, ultimul câștigat în 2021, și a pierdut cinci finale, ultima în 2019.

Confruntări directe

În sezonul 2023-2024 din Ligue 1, PSG a învins Lyon în ambele meciuri, cu scorul de 4-1, atât în tur, pe Stade des Lumieres, cât și în retur, pe Parc des Princes.

Superbet oferă cota 1,60 pentru victoria PSG în timpul regulamentar de 90 de minute în acest meci.

Concluzie

Cu PSG considerată favorită și având un parcurs impresionant atât în Ligue 1, cât și în Coupe de France, finala promite un duel captivant între două dintre cele mai puternice echipe ale Franței. Pentru fanii fotbalului, acest meci reprezintă o oportunitate de a vedea în acțiune unele dintre cele mai bune talente ale ligii.