Nicușor Dan a participat la o reuniune de securitate în Polonia alături de liderii statelor baltice

Nicușor Dan a participat la o reuniune de securitate în Polonia alături de liderii statelor baltice/depositphotos

Sâmbătă, președintele României, Nicușor Dan, a participat la o întâlnire în Jurata, Polonia, organizată de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. La discuții au mai luat parte președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

Principala temă a reuniunii a fost consolidarea securității europene, în contextul continuării războiului Rusiei împotriva Ucrainei și al altor provocări geopolitice din regiune.

Potrivit RFI.

Discuții despre noile amenințări la adresa Europei

Conform Administrației Prezidențiale a României, liderii au analizat principalele riscuri de securitate, inclusiv instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice care influențează Europa.

Participanții au discutat, de asemenea, despre viitorul Uniunii Europene și necesitatea adaptării politicilor acesteia la provocările actuale — de la competitivitate economică până la securitate și apărare.

Accent pe unitatea UE și NATO

În cadrul discuțiilor, Nicușor Dan a subliniat importanța menținerii unității Uniunii Europene și a reconfirmat angajamentul României față de cooperarea în cadrul NATO, considerată esențială pentru securitate și stabilitate.

Un accent special a fost pus pe consolidarea flancului estic al Alianței, atât din perspectivă militară, cât și în ceea ce privește combaterea amenințărilor hibride și cibernetice.

De asemenea, au fost discutate dezvoltarea infrastructurii duale și consolidarea securității energetice, considerate elemente-cheie ale rezilienței regionale.

Scroll to Top
Acest site foloseşte cookies. Continuarea navigării implică acceptarea lor.
Am înţeles!