Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat, de Ziua Suveranității, că Rusia nu a respectat niciodată independența republicii și a subliniat necesitatea continuării parcursului de aderare la Uniunea Europeană. Ea a numit integrarea europeană principala garanție pentru securitate, pace și consolidarea statalității.
Despre aceasta, Maia Sandu a scris pe platforma sa de Facebook.
Sandu: Kremlinul încearcă să distrugă suveranitatea Ucrainei
În mesajul video adresat cu ocazia celei de-a 36-a aniversări a Declarației de Suveranitate, președinta a afirmat că lupta pentru independență continuă și astăzi. Potrivit acesteia, actuala conducere a Rusiei nu doar că nu recunoaște pe deplin suveranitatea Republicii Moldova, ci încearcă și să distrugă independența Ucrainei.
Maia Sandu a subliniat că Chișinăul trebuie să protejeze pacea, democrația și propriul suveranitate, iar acest obiectiv poate fi atins prin procesul de integrare europeană. În opinia sa, aderarea la UE va asigura țării stabilitate și securitate.
Președinta a făcut apel la unitate pentru viitorul european
Șefa statului le-a cerut cetățenilor să păstreze unitatea, demnitatea și curajul necesare pentru realizarea obiectivului strategic al țării – integrarea în Uniunea Europeană.
Președintele Parlamentului a numit Ziua Suveranității o alegere istorică
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a felicitat, la rândul său, cetățenii cu ocazia aniversării adoptării Declarației de Suveranitate. El a subliniat că decizia luată la 23 iunie 1990 a oferit țării posibilitatea de a-și decide în mod independent propriul viitor.
Potrivit lui Igor Grosu, datorită acestui pas istoric, Republica Moldova are astăzi posibilitatea de a urma calea europeană. El a făcut apel la cetățeni să se unească în jurul valorilor comune și al viitorului țării.




