Sari la conținut

Alexandru Mățan și echipa sa, Columbus Crew, au suferit o înfrângere drastică, 0-3, în finala CONCACAF împotriva lui Pachuca

Alexandru Mățan, fotbalistul român în echipa Columbus Crew din SUA, a suferit o înfrângere drastică în finala Cupei Campionilor CONCACAF împotriva formației Pachuca din Mexic, scor 0-3. Meciul a avut loc pe Estadio Hidalgo, la o altitudine de aproape 2.500 de metri, unde echipa mexicană a dominat clar.

Golurile pentru Pachuca au fost marcate de Salomon Rondon în minutele 12 și 67, și de Emilio Rodriguez în minutul 34.

Mijlocașul Alexandru Mățan a fost titular pentru Columbus Crew și a fost înlocuit în minutul 68.

Cu această victorie, Pachuca va reprezenta CONCACAF la următoarea ediție a Cupei Mondiale a Cluburilor, programată să aibă loc în Statele Unite între 15 iunie și 13 iulie 2025.

Pachuca câștigă astfel pentru a șasea oară Cupa Campionilor CONCACAF, confirmând dominația cluburilor mexicane în competiție, care au câștigat 18 din ultimele 19 ediții, cu excepția anului 2022, când echipa americană Seattle FC a triumfat.